ABC gotowania czyli subiektywny słowniczek terminów kulinarnych

Sztuka kulinarna to dziedzina pełna tajemnic. Dziś wyjaśniamy pierwszą serię ciekawych terminów kulinarnych, które często pojawiają się w książkach kucharskich. Sprawdź, ile z nich znałeś już wcześniej.

Aioli – tradycyjny, kremowy sos prowansalski na bazie oliwy z oliwek i żółtek z dodatkiem czosnku, soku z cytryny i przypraw. Nadaje się do pieczonych i gotowanych warzyw, ryb i owoców morza.

Anchois – malutkie fileciki z sardeli; tłustych rybek o ostrym aromacie i smaku. Podaje się je na rozmaite sposoby; na surowo, wędzone, suszone, solone oraz w postaci przetworów: filetów, koreczków, pasty. Wyśmienicie smakuje jako farsz, dodatek do past, pizzy i sałatek.

Asafetyda – roślina używana jako przyprawa głównie na Wschodzie. Ze względu na intensywny, charakterystyczny, cebulowy aromat używana jest w Indiach przed osoby, które ze względów religijnych nie spożywają cebuli lub czosnku. W Europie stosowana jest głównie w kuchni wegetariańskiej.

Blanszowanie – technika gotowania polegająca na zanurzeniu produktu na kilkadziesiąt sekund we wrzątku, a następnie umieszczeniu go w zimnej wodzie. Metoda stosowana najczęściej w przypadku owoców i warzyw ? bakterie zostają zniszczone, barwa i smak zostają niezmienione.

Bouquet garni – wywodzący się z francuskiej kuchni bukiecik ziół przewiązany nitką (pietruszka, liście laurowe, tymianek) dodawany do potraw w celu wzbogacenia smaku. Głównie jako dodatek do zup i gulaszów. Pęczek usuwa się przed podaniem potrawy

Chutney – gęsty sos używany w kuchni indyjskiej, przygotowywany z owoców i warzyw z dodatkiem rodzynek, czosnku, musztardy itp. Występuje w wersjach o różnym poziomie ostrości. W Europie sprzedawany w gotowych słoiczkach.

Consommé – wywodzący się z kuchni francuskiej esencjonalny, klarowny wywar z kości, warzyw i mięsa, odtłuszczony i sklarowany białkami.

Fasowanie – przecieranie przez sito owoców, warzyw gotowanego mięsa, dzięki czemu stają się one delikatniejsze.

Flambirowanie – podpalanie alkoholu wylanego na potrawę. Najczęściej flambiruje się desery lub mięsa. Danie nie powinno płonąć zbyt długo ? po kilku sekundach trzeba je zgasić, nakrywając pokrywą.

Galantyna – danie z kawałków gotowanego mięsa z warzywami podawane w galarecie na zimno, najczęściej w postaci walca.

Ghee – sklarowane masło, wykorzystywane głównie w kuchni indyjskiej, o karmelowo-orzechowym posmaku. Odpowiednio przechowywane, nie psuje się nawet przez kilka miesięcy.

Glazurowanie – nabłyszczanie potraw za pomocą np. cienkiej warstwy syropu, galarety, lukru etc. Dzięki glazurowaniu dania nabierają wyrazistego smaku i wyglądu. Ryby glazuruje się cienką warstwą lodu, co konserwuje je nawet na 5 miesięcy.

Gremolata – dodatek do dań w postaci posypki z natki pietruszki, czosnku i skórki cytrynowej. Wywodzi się z kuchni włoskiej.

ABC gotowania czyli subiektywny słowniczek terminów kulinarnych, 6.0 out of 6 based on 111 rating

Twoja opinia

Dzisiejsze wydarzenia i promocje

    Właśnie w tym momencie aktualizujemy
    najciekawsze wydarzenia i promocje.
    Za chwile będziesz znów mógł je przeglądać,
    prosimy o cierpliwość.