Jak przyrządzić gęś?

Na listopadowe długie wieczory idealną kolacją będzie znakomicie przyrządzona gęsina. Warto powrócić do tradycji przodków i raczyć się naszym narodowym dobrem, żeby znowu stało się doceniane. Pamiętajcie, jak mówi staropolskie przysłowie?

„Na świętego Marcina lepsza gęś niźli zwierzyna”.

Przygotowaliśmy dla was 10 porad dzięki którym przyrządzenie gęsiny będzie łatwiejsze.

1) Gęś świeża
Jakość świeżej gęsi łatwo sprawdzić. Pierś gęsia lekko sprężynuje po naciśnięciu placem. Ponadto świeżą gęś możemy podzielić na elementy: uda – do konfitowania (duszenia w tłuszczu) lub duszenia w kiszonej kapuście, piersi – do smażenia na różowo, skrzydła i korpus z szyją na galaretę lub wywar. Można również przystąpić do marynowania i przy-gotować gęś do pieczenia w całości.

2) Gęś mrożona
Proces mrożenia nie wpływa negatywnie na jakość mięsa gęsi; pa-miętajmy tylko o tym, żeby rozmrażać ją w lodówce (przełożyć z zamra-żarki do lodówki) i nie zamrażać ponownie surowego mięsa, na przy-kład po porcjowaniu tuszki. Potrzeba około 2 dni na rozmrożenie ca-łej gęsi w lodówce.

3) Marynowanie gęsi
Gęś przed pieczeniem powinna być zamarynowana, najlepiej, jak zrobi-my to dzień wcześniej. Do marynaty używamy najczęściej takich skład-ników jak: majeranek, jałowiec, czosnek, czerwone wino, rozmaryn. Nie należy gęsi nacierać ziołami z wierzchu, ponieważ w czasie piecze-nia zioła spalą się i nadadzą jej goryczkowy posmak. Dla najlepszego aromatu i smaku gęś nacieramy ziołami od środka.

4) Pieczenie gęsi
Gęś pieczemy w piekarniku domowym w temperaturze 160oC. Czas określamy, korzystając z prostego przelicznika: każdy kilogram tuszki gęsiej to około 45 min. pieczenia. Nie należy otwierać piekarnika przed upływem 2 godzin. Do pieczenia wykorzystujemy gęsiarkę, czyli idealne naczynie do pieczenia gęsi. Gęś możemy przed pieczeniem fa-szerować: cielęciną, jabłkami, kaszą gryczaną lub jęczmienną.

5) Dodatki
Podczas pieczenia gęsi mamy dużo czasu na przygotowanie dodatków. Do gęsi pasują następujące dodatki: modra kapusta, pieczone jabłka, jabłka z żurawiną, risotto z pęczaku z dynią, ziemniaki pieczone z rozmarynem i wiele innych – zależnie od inwencji kucharza.

6) Kontrola pieczenia i podlewanie
Po upływie około 2 godzin od rozpoczęcia pieczenia zaglądamy do na-szej gęsi i podlewamy ją tłuszczem, który nam się wytopił; możemy tak-że odwrócić gęsiarkę o 180 stopni, gdyż domowe piekarniki czasami pieką nierówno.

7) Nakłuwać czy nie nakłuwać?
Gęsi podczas pieczenia nie nakłuwamy, nie sprawdzamy w ten sposób, czy jest upieczona. Nakłuwanie mięsa podczas pieczenia powoduje wy-ciekanie soków z tuszki. Gęś może w ten sposób utracić swoją soczy-stość. Nie otwieramy również zbyt często piekarnika, bo para zacznie się ulatniać, a wilgotność w piekarniku obniży się niekorzystnie.

8) Sprawdzanie, czy gęś jest gotowa
Oto najprostszy sposób na sprawdzenie, czy gęś jest gotowa: należy chwycić skrzydełko i poruszyć nim, jeżeli jest luźne i lekko się porusza, możemy mieć pewność, że gęś jest dobrze upieczona.

9) Tłuszcz
Podczas pieczenia wytapia się duża ilość tłuszczu. Jest to najsmacz-niejszy i najbardziej szlachetny tłuszcz, używany w kuchni domowej. Ma on wiele zastosowań: możemy na nim smażyć, konfitować (dusić w tłuszczu) dodać do zasmażanej kiszonej kapusty, świetnie smakuje rów-nież jako smalec, na przykład z jabłkami, doprawiony majerankiem. Tłuszcz gęsi można długo przechowywać w słoiku, w lodówce.

10) Nie odgrzewamy pieczonej gęsi
Nie powinno się odgrzewać gęsi po upieczeniu, gdyż staje się twarda i sucha. Jeżeli zostanie nam trochę upieczonego mięsa gęsiego, najlepiej zrobić z niego sałatkę, np. z marynowaną gruszką i rukolą.

Jak przyrządzić gęś?, 6.0 out of 6 based on 111 rating

Twoja opinia

Dzisiejsze wydarzenia i promocje

    Właśnie w tym momencie aktualizujemy
    najciekawsze wydarzenia i promocje.
    Za chwile będziesz znów mógł je przeglądać,
    prosimy o cierpliwość.