Rodzaje oliwy

Trudno jest wybrać wśród wielu rodzajów oliwy, dostępnych na polskim rynku. Jednak z minimalną wiedzą dotyczącą oliwy, zakupy będą łatwiejsze i bez problemu kupimy odpowiadający nam gatunek.

Jej jakość zależy od wielu czynników – gatunku oliwek, pory ich zebrania, szybkiego rozpoczęcia produkcji, i odpowiedniego przeprowadzenia procesu wyciskania. Możemy wybierać wśród kilku rodzajów oliwy.

Oliwa Extra Vergine (naturalna) to najlepszy i najmniej przetworzony gatunek – otrzymywana jest z pierwszego tłoczenia na zimno w temperaturze pokojowej, i jest najbardziej wartościowa pod względem smakowym i zdrowotnym. Jej zapach i kolor zależą od rodzaju oliwek, z których została wytłoczona. Do tego gatunku zalicza się oliwy o kwasowości poniżej 0,6%, a oliwa najwyższej klasy ma kwasowość do 0,2% – rezultat ten można uzyskać gdy oliwki zbierane są ręcznie, a tłoczenie następuje do 24 godzin po zebraniu. Taką oliwę najlepiej jest spożywać na surowo.

Oliwa rafinowana jest niższej jakości, a otrzymuje się ją w wyniku chemicznej rafinacji oliwy, która nie może zostać sklasyfikowana jako Extra Vergine. Pod koniec procesu rafinacji dodaje się do niej nieco oliwy z pierwszego tłoczenia, ma nieco jaśniejszy kolor i używa się jej do sałatek, smażenia i gotowania.

Sansa to oliwa z wytłoczyn z oliwek, które tworzą masę, zawierającą niewielką ilość oliwy – ekstrahuje się ją z pomocą rozpuszczalnika, a następnie rafinuje. Jest to najniższej jakości oliwa, którą możemy kupić w celach spożywczych.

Na polskim rynku dostępne są głównie oliwy hiszpańskie, włoskie i greckie. Oliwę produkują również inne kraje: Tunezja, Turcja, Syria, Maroko, Portugalia, Francja i Stany Zjednoczone. Mogą mieć one różny smak i kolor, w zależności od fazy zbiorów owoców i odmiany użytych oliwek. Oliwy hiszpańskie mają łagodny smak, w greckich możemy wyczuć ziołowy aromat, a włoskie cechują się dużą różnorodnością – od delikatnych oliw z terenów północnych, przez ziołowe, korzenne oliwy środkowych Włoch, aż po lekko orzechowe oliwy z Włoch południowych.

A gdy już kupimy oliwę, powinniśmy przechowywać ją szczelnie zamkniętą, w ciemnej butelce, bez dostępu światła i wilgoci, w temperaturze pokojowej. W tych warunkach nie traci swych wartości do 18 miesięcy, a my możemy cieszyć się jej aromatem i wspaniałymi właściwościami.

Bywają sytuacje, kiedy ktoś oferuje nam zaskakująco tanią oliwę z oliwek. Nie dajmy się oszukać i nie kupujmy jej! Praktyka fałszowania oliwy z oliwek miała miejsce już w ubiegłym wieku i do dziś nie udało jej się wykorzenić. Ma różne oblicza – od dolewania do oliwy określonej ilości oleju – najczęściej jest to olej sojowy lub rzepakowy, aż po całkowite zastępowanie jej mieszanką olejów i barwników. Zazwyczaj są to bezpieczne mieszanki, ale w Hiszpanii w roku 1981 odnotowano prawie 700 zgonów prawdopodobnie spowodowanych spożyciem przez ludzi fałszowanej oliwy, na którą składał się olej rzepakowy z dodatkiem aniliny, silnie trującej substancji. Bądźmy więc podejrzliwi wobec taniej oliwy z etykietą Extra Vergine – z całą pewnością nie jest ona produktem, który chcemy kupić.

Rodzaje oliwy, 6.0 out of 6 based on 111 rating

Twoja opinia

Dzisiejsze wydarzenia i promocje

    Właśnie w tym momencie aktualizujemy
    najciekawsze wydarzenia i promocje.
    Za chwile będziesz znów mógł je przeglądać,
    prosimy o cierpliwość.