17 marca – Dzień Świętego Patryka

17 marca to jedna z okazji do świętowania rychłego przyjścia wiosny – Dzień Świętego Patryka – irlandzkie święto pełne zieleni, radości, pewnego ciekawego trunku i koniczyny. 

Święty Patryk to patron Irlandii, który bardzo przysłużył się ewangelizacji tego kraju. Rocznica jego śmierci przypada 17 marca. To właśnie z jego powodu symbolem święta jest trzylistna koniczyna, po irlandzku shamrock – podobno na podstawie jej przykładu św. Patryk wyjaśnił pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy.

Oczywiście z Dniem Świętego Patryka wiąże się wiele różnych tradycji i zwyczajów. Tego dnia wszystko jest zielone – widać to przede wszystkim podczas wielu pochodów organizowanych tego dnia – w strojach osób biorących udział w festynach dominuje zieleń. Odbywają się także pokazy tańca irlandzkiego oraz koncerty celtyckiej muzyki. W pubach tego dnia litrami serwowane jest zielone piwo – co ciekawe, tradycja ta została ustanowiona przez potomków Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Tego dnia pije się także whisky – ten zwyczaj związany jest ze świętym Patrykiem, który, według pewnej legendy, nastraszył właścicielkę karczmy, że jeśli nie będzie nalewała pełnej szklanki tego trunku, jej karczmę nawiedzą potwory. Od tego momentu kobieta dopełniała szklankę, a 17 marca pije się szklankę whisky nazywaną „dzbanem Patryka”.

Ciekawostką może być fakt, że 17 marca w wielu krajach farbuje się na zielono charakterystyczne obiekty i znane miejsca – zielone były już np.: wodospad Niagara, Empire State Building, Krzywa Wieża w Pizie czy Opera w Sydney.

Może warto wybrać się tego dnia do pubu i wypić kufel zielonego piwa?

17 marca - Dzień Świętego Patryka, 3.5 out of 6 based on 212 ratings

Twoja opinia

Dzisiejsze wydarzenia i promocje

    Właśnie w tym momencie aktualizujemy
    najciekawsze wydarzenia i promocje.
    Za chwile będziesz znów mógł je przeglądać,
    prosimy o cierpliwość.