Muzycznie i poetycko. Weekend pełen wydarzeń w Absurdzie

Tradycyjnie już, restauracja Absurd 228 zaprasza nie tylko do skosztowania dobrego jedzenia, ale też do uczestnictwa w weekendowych wydarzeniach kulturalnych. Już od tego czwartku ruszają spotkania z muzyką na żywo i poezją.

Gitarzystka Kasia Zawieracz wraz z zespołem JazZoom wystąpią w Absurdzie w czwartek. Artyści zaprezentują autorskie kompozycje inspirowane klimatem latynoskiej bossa novy, swingującymi standardami jazzowymi i bluesem. Nastrojowe aranżacje z kobiecymi, refleksyjnymi tekstami Kasi umilą wieczór w restauracji. Utwory pochodzą z płyty „To co lubię?”. Wśród 10 muzyków zainspirowanych wspólną muzyczną przeszłością, znalazły się pianistka Ala Zhernova i wokalistka Anna Basista. Gościem specjalnym w projekcie jest znakomita amerykańska wokalistka jazzowa Karen Edwards.

Kasia Zawieracz jest absolwentką studiów filologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i edukacji muzycznej w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie gitary. W 2007 roku założyła zespół Ladies Jazz Quintet, który rok później przeobraził się w niewyłącznie kobiecy JazZoom. Zespół koncertował w ramach Festiwalu Muzyki Improwizowanej All Improvviso w Gliwicach oraz na Festiwalu Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie. Muzycy są częstymi gośćmi w programach Radia Kraków.

Kasia Zawieracz & JazZoom, 18.04, start: 20.30Bilety 15 zł (przedsprzedaż)/20 zł (w dniu koncertu)Rezerwacje biletów: art@absurd228.pl

W piątek w Absurdzie zabrzmi blues z domieszką jazzu i swingu. Duet Bachorski & Waggoner rozpieści gości soulowymi frazami, nastrojową balladą i szczyptą bossa novy. Artyści zaprezentują autorskie kompozycje Marcina Bachorskiego, a także popularne standardy.

Duet Bachorski & Waggoner tworzą:

Marcin Bachorski – kompozytor, aranżer, gitarzysta jazzowy. W swojej twórczości łączy blues ze swingiem i muzyką latynoską. Od 2005 do 2007 roku był liderem własnego trio, regularnie koncertującego na scenach warszawskich, a także w Krakowie, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim oraz za granicą: w Kanadzie, Belgii i Hiszpanii. Muzyk współpracował z grupami DAAB, Szwagierkolaska, Pan Profeska, Balkan Electrique.

Mark Waggoner – pochodzący z Los Angeles gitarzysta jazzowy. Przez dziesięć lat należał do grupy wybitnego perkusisty Erica Gravatta. Jeździł w trasy koncertowe z takimi wokalistami jak Freda Payne, Helen Reddy, Glenn Yarbrough. Ma na swoim koncie współpracę z wieloma muzykami jazzowymi (wśród nich Jack Duff, Buddy DeFranco, Ron Stout, Don Menza, Mike Fahn).

Muzyczne piątki: Bachorski & Waggoner, 19.04, start: 20.00Wstęp wolny

W niedzielne południe warto wybrać się na spotkanie z poezją Małgorzaty Durskiej. Wiersze przedstawią Piotr Wawer i Agata Noszczak.

Poezja Durskiej ma w sobie coś z Gałczyńskiego, coś z Szymborskiej, coś z przewrotności „Słówek” Boya-Żeleńskiego. Autorka posługuje się grą słów, zaskakującymi porównaniami, surrealistycznym zestawieniem obrazów. Gościom z poczuciem humoru bez wątpienia spodobają się dowcipne, absurdalne wiersze i limeryki.

Małgorzata Durska jest z wykształcenia malarką. Ukończyła Wydział Malarstwa na warszawskiej ASP. Miała wiele wystaw w Polsce i za granicą. Uprawia malarstwo akrylowe. Od 1991 roku prowadzi zajęcia w Studiu Malarstwa i Rysunków. Jest wykładowcą w Szkole Mistrzów Reklamy oraz członkiem Związku Artystów Plastyków. Wydała dwa tomiki: „Wierszyki dla dorosłych przyjaciół” (2010) i „Wierszykomania” (2012).

Absurd w południe – południk autorski, 21.04, start: 12:00Bilety: 10 zł

Natomiast w niedzielny wieczór Absurd zaprasza na kobiece granie. Olga Szomańska, znana z przeboju „Niech mówią, że to nie jest miłość”, zagra koncert pt. „Nówka”, ujawniając swoje nieznane do tej pory muzyczne oblicze. Usłyszymy piosenki o kobiecych snach, pragnieniach i miłości – w klimacie chill out i soul-pop. Wokalistka podpowiada: „Niech ten koncert będzie pamiętnikiem dla kobiet i drogowskazem dla mężczyzn.

Olga Szomańska jest aktorką, wokalistką, laureatką wielu nagród (Super Jedynka Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy). Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne we Wrocławiu, w 2006 zdała aktorski egzamin eksternistyczny ZASPu. Ma na swoim koncie liczne role teatralne, również w musicalach (m.in w „Miss Saigon” w Teatrze Roma, „Sztukmistrz z Lublina”, „Złota Kaczka” w Teatrze Rampa). Jest wokalistką w zespole hip-hopowym Full Power Spirit. Współpracowała z Piotrem Rubikiem i Zbigniewem Książkiem. Obecnie występuje w widowisku muzycznym „Krzyżacy rock+opera”. W 2011 roku wydała pierwszą solową płytę „Nówka”

Kobieta Jest Muzyką: Olga Szomańska, 21.04, start: 19:00Bilety: 20 zł (przedsprzedaż)/ 30 zł (w dniu koncertu)Rezerwacje na: art@absurd228.pl

Więcej informacji o Restauracji Absurd228.

Twoja opinia

Dzisiejsze wydarzenia i promocje

    Właśnie w tym momencie aktualizujemy
    najciekawsze wydarzenia i promocje.
    Za chwile będziesz znów mógł je przeglądać,
    prosimy o cierpliwość.