Babka rumowa

Czas: powyżej 60 min
Koszty:tanie
Poziom trudności: średnie

Składniki:

50 dag mąki, 5 dag drożdży, 15 dag cukru, 15 dag masła, 3 jaja, 3 żółtka, 0.25 szkl. mleka, 0.5 szkl. gęstej śmietany, 3 łyżki rodzynek, 50 g rumu, szczypta soli.

Lukier: 4 łyżki cukru pudru, 2 łyżki soku z cytryny.

Sposób wykonania:

Rodzynki opłukać, zalać rumem. Mąkę przesiać do płaskiego naczynia, zrobić wgłębienie. Do dołka wsypać pokruszone drożdże, łyżkę cukru, wlać ciepłe mleko i wymieszać z niewielką ilością mąki. Naczynie przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu. Jaja i żółtka ubić z cukrem i wymieszać ze śmietaną. Do wyrośniętego, dojrzałego rozczynu wlać masę jajeczną oraz rum wraz z rodzynkami. Zagnieść ciasto, a gdy stanie się jednolite, wyrabiać je z wlewanym po trochu, stopionym, letnim tłuszczem, aż będzie błyszczące i zacznie odstawać od ręki.

Dwie małe formy do babek lub jedną dużą (najlepiej z kominkiem) nasmarować tłuszczem i wypełnić ciastem do 2/3 wysokości. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyraźnie się podniesie, wstawić babki do nagrzanego piekarnika. Piec 40 – 50 min. w temp. 190 – 200°C. Ostudzone babki polać lukrem zrobionym z cukru pudru utartego z sokiem cytrynowym (gdyby był zbyt gęsty, dodać odrobinę wody) lub kieliszkiem wódki czy rumu.

Twoja opinia

Dzisiejsze wydarzenia i promocje

    Właśnie w tym momencie aktualizujemy
    najciekawsze wydarzenia i promocje.
    Za chwile będziesz znów mógł je przeglądać,
    prosimy o cierpliwość.