ABC gotowania czyli subiektywny słowniczek terminów kulinarnych – część 2

Ponownie odkrywamy tajemnice sztuki kulinarnej. Prezentujemy drugą serią ciekawych terminów kulinarnych. Kto znał je wszystkie?

Harrisa ? ostra arabska przyprawa o konsystencji pasty, przyrządzana z papryki, czosnku i kolendry roztartych oliwą.

Julienne ? sposób krojenia warzyw, szynki, skórek cytrusów w bardzo drobne słupki. W kuchni francuskiej ? również nazwa zupy z tak pokrojonymi warzywami.

Krokant ? chrupiąca posypka do ciast i deserów przygotowywana na bazie masła, cukru i posiekanych orzechów.

Makutra ? gliniana misa do ucierania maku, orzechów, kremu.

Okra ? zielone, podłużne warzywo o charakterystycznym smaku, bardzo popularne w Azji i Brazylii, stosowane przede wszystkim w kuchni indyjskiej. Ma właściwości zdrowotne.

Pielmieni - rosyjskie malutkie pierożki wypełnione pikantnym farszem z surowego mięsa wołowo-wieprzowego z cebulą i przyprawami.

Poszetowanie ? bardzo wolne gotowanie w wodzie bulionie lub winie poniżej temperatury wrzenia.

Ptifurki ? malutkie ciasteczka z różnych rodzajów ciasta podawane do kawy i herbaty. Często występują jako miniaturki eklerów, babeczek i ptysiów.

Quatre ? epices ? z francuskiego ?cztery przyprawy?, mieszanka ziołowa z pieprzu, imbiru, gałki muszkatołowej i goździków, stosowana do mięs, zup, warzyw, duszenia i dłuższego gotowania.

Rambutan ? słodki owoc tropikalny, podobny do liczi. Ma charakterystyczną, włochatą skórkę.

Saute ? metoda przyrządzania potraw poprzez smażenie na małej ilości mocno rozgrzanego tłuszczu. Również określenie smażenia mięsa, ryb bez żadnej panierki, wyłącznie z niewielką ilością przypraw.

Sous-vide ? metoda próżniowego, długiego gotowania potraw w szczelnych woreczkach plastikowych umieszczonych w gorącej wodzie. Sous-vide pozwala na zachowanie naturalnego smaku i jakości potraw.

Tahini ? pasta sezamowa, popularna w kuchni Bliskiego Wschodu i Azji. Jest składnikiem humusu.

Tażin ? specjalne arabskie naczynie służące do pieczenia mięs nad rozżarzonym węglem, popularne zwłaszcza w kuchni marokańskiej. Wykonane z gliny, ze stożkowatą pokrywą.

Terrina ? pasztet z mięsa, ryb lub warzyw. Rozdrobnione i pomieszane składniki piecze się w kamionkowej formie umieszczonej w naczyniu z gorącą wodą, dzięki czemu terrina jest delikatna, bez przypieczonej z wierzchu skórki.

Tymbaliki ? znane również jako zimne nóżki, podawane jako przystawka z gotowanego mięsa z warzywami i jajkiem na twardo, zalana galaretą.

ABC gotowania czyli subiektywny słowniczek terminów kulinarnych - część 2, 6.0 out of 6 based on 111 rating

Twoja opinia

Dzisiejsze wydarzenia i promocje

    Właśnie w tym momencie aktualizujemy
    najciekawsze wydarzenia i promocje.
    Za chwile będziesz znów mógł je przeglądać,
    prosimy o cierpliwość.