Podsumowanie akcji „Gęsina na św. Marcina”

Dobiegła końca V, jubileuszowa odsłona akcji „Gęsina na św Marcina”, podczas której Slow Food Polska promuje zdrowotne i smakowe walory gęsiny, przywołuje staropolski zwyczaj spożywania tego mięsa.

W tym roku 57 restauracji rozsianych w całej Polsce od 8 listopada do 1 grudnia serwowało gęsinę w wydaniu autorskim oraz wzięło udział w konkursie na najlepszy przepis na gęsinę.

Spośród przesłanych do konkursu przepisów, w anonimowym głosowaniu, szefowie kuchni wybrali „Króla Gęsiny 2013/2014″. Zwyciężyli ex equo Witek Iwański (Aruana – Serock) oraz Przemek Błaszczyk (Manana Bistro & Wine Bar – Chorzów).

Szefowie kuchni po raz kolejny zachwycili różnorodnością przepisów i pokazali gęś w wielu, często niespodziewanych wydaniach. Oprócz gęsich udek, piersi pojawiły się przepisy oparte na podrobach. Można tu wymienić np. Żołądki gęsie na puree z wędzonych ziemniaków i pieczonych korzennych buraczkach Adama Chrząstowskiego (Ancora, Kraków), Pasztet z gęsich wątróbek aromatyzowany trawą żubrową, mus jabłkowy, galaretka z żubrówki, tost z chleba kresowego Przemysława Błaszczyka (Manana Bistro & Wine Bar, Chorzów) – przepis ex aequo nagrodzony tytułem „Król Gęsiny 2013/2014″, czy Żołądki gęsie, czosnek na słodko i chrupiący orkisz Przemysława Bliskiego (Bread & Milk, Wadowice) – III miejsce w konkursie na „Króla Gęsiny 2013/2014″. Pojawił się również intrygujący deser Adama Zastróżnego (3 kolory, Poznań) – Orzechowy mus z topinamburu podany z kulką lodów i aromatycznym chipsem z gęsi.

Wszystkie przepisy dostępne są na stronie www.gesina.pl

W ramach akcji odbyły się także festiwale gęsiny oraz kolacje, warsztaty i konkursy organizowane przez członków Slow Food Polska.

Amatorzy gęsiny z Pomorza biesiadowali w Swołowie, gdzie koła gospodyń wiejskich serwowały m.in. czarninę, brukwiankę, pieczone udka, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie. Liczni odwiedzający mieli okazję kupić gęś surową z okolicznych zagród, półgęski wędzone, smalec gęsi oraz przetwory. Wojtek Radtke – artysta i szef Slow Food Trójmiasto przygotował pokaz gotowania brukwianki na kuchni kaflowej. Świętowali również mieszkańcy Legionowa i okolic. Na kiermaszu, zorganizowanym przez Urząd Miasta, degustowali potrawy z gęsi oraz lokalne produkty powiatu legionowskiego. Witek Iwański z zespołem restauracji Aruana z Serocka, serwowali mieszkańcom bigos z gęsiny i gęsich żołądków, z pierożkami nadziewanymi gęsiną.

W Szczecinie natomiast przeprowadzono konkurs na najlepszą potrawę, w województwie zachodnio – pomorskim, do którego zaproszono czołowe lokalne restauracje. Zwyciężyła potrawa kucharza Luciano Chero z restauracji Bohema. Drugie miejsce przyznano potrawie restauracji Dobosz, trzecie kucharzom z Unity Line, a nagrodę smakoszy – restauracji Zamkowa.

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji było pojawienie się młodego „Wina Świętomarcińskiego” białego i czerwonego, które w przeszłości otwierano w dzień św. Marcina. Jak mówi Jacek Szklarek, prezes Slow Food Polska „nawiązując do tych zwyczajów zaproponowaliśmy „Winnicy Srebrna Góra” z Krakowa, przygotowanie po wielu dziesięcioleciach przerwy, pierwszego polskiego „Wina Świętomarcińskiego”. Tym samym młode wino dołączyło do akcji „Gęsina na św. Marcina”.

Od początku naszej akcji trzykrotnie wzrosło jej spożycie Gęsiny w polskich domach, a zwłaszcza 11 listopada na wielu stołach króluje pieczona gęś.

Podsumowanie akcji "Gęsina na św. Marcina", 5.0 out of 6 based on 111 rating

Twoja opinia

Dzisiejsze wydarzenia i promocje

    Właśnie w tym momencie aktualizujemy
    najciekawsze wydarzenia i promocje.
    Za chwile będziesz znów mógł je przeglądać,
    prosimy o cierpliwość.