Szósta odsłona akcji Gęsina na św. Marcina

Co prawda, ciągle gęsinę w ponad 90% eksportujemy do Niemiec i ten eksport w ostatnich dwóch latach rozwija się, jednak nikt już sobie nie wyobraża Święta Niepodległości w Polsce bez pieczenia gęsi. W pewnym sensie temat gęsiny w listopadzie, to nowa/stara świecka tradycja.

Spożycie tego mięsa od początku naszej akcji wzrosło trzykrotnie i dzisiaj około 2000 ton gęsiny zjadają sami Polacy. Cóż, nie jest to imponująca ilość wobec 20000 ton eksportu do Niemiec, ale tendencja jest pozytywna. Ogółem hodujemy rocznie ponad 7 mln sztuk gęsi, co stawia nas w pozycji europejskiego lidera.

„Na szczęście ceny gęsiny od zeszłego roku znacząco spadły i można żywić nadzieję, że w tym roku kilogram tuszki gęsiej będzie kosztował w sklepach detalicznych około 15 PLN” – mówi Jacek Szklarek, pomysłodawca akcji i prezes Slow Food Polska.

Podobnie jak i w latach poprzednich, slowfoodowa akcja „Gęsina na św. Marcina” przede wszystkim opiera się na współpracy z restauratorami. W tym roku blisko 70 najlepszych polskich restauracji rozsianych w całej Polsce będzie od 7 do 30 listopada serwować gęsinę w wydaniu autorskim.

Podobnie jak i w latach poprzednich szefowie kuchni wezmą udział w konkursie na najlepszy przepis na gęsinę. W zeszłym roku spośród przesłanych do konkursu przepisów, w anonimowym głosowaniu szefowie kuchni wybrali „Króla Gęsiny 2013/2014″. Zwyciężyli ex equo Witek Iwański (Aruana – Serock) oraz Przemek Błaszczyk (Manana Bistro & Wine Bar – Chorzów). Szefowie kuchni po raz kolejny zachwycili różnorodnością przepisów i pokazali gęś w wielu, często niespodziewanych wydaniach. Oprócz klasycznych gęsich udek czy piersi pojawiły się przepisy oparte na podrobach. Można tu wymienić np. Żołądki gęsie na puree z wędzonych ziemniaków i pieczonych korzennych buraczkach Adama Chrząstowskiego (Ancora, Kraków), Pasztet z gęsich wątróbek aromatyzowany trawą żubrową, mus jabłkowy, galaretka z żubrówki, tost z chleba kresowego Przemysława Błaszczyka (Manana Bistro & Wine Bar, Chorzów) – przepis ex aequo nagrodzony tytułem „Król Gęsiny 2013/2014″, czy Żołądki gęsie, czosnek na słodko, chrupiący orkisz Przemysława Bliskiego (Bread & Milk, Wadowice) – III miejsce. Pojawił się również intrygujący “gęsi” deser Adama Zastróżnego (3 kolory, Poznań) – Orzechowy mus z topinamburu podany z kulką lodów i aromatycznym chipsem z gęsi. Rozstrzygnięcie tegorocznego kunkursu przewidziano na 8 listopada podczas „Terra Madre – Slow Food Festival” w Krakowie.

Post Martinum bonum vinum (Po Marcinie dobre wino)
Jak mówi Jacek Szklarek „w zeszłym roku debiutując, Wino Świętomarcińskie odniosło ogromny sukces. Chyba mało kto spodziewał się, że polskie młode wino będzie i lepsze jakościowo od większości francuskiego Beaujolais nouveau czy włoskiego Novello, a dodatkowo przyjaźniejsze cenowo”. W tym roku wina są już po fermentacji i przechodzą ostatnią enologiczną obróbkę. Pierwsze butelki zostaną otwarte w restauracjach w piątek 7 listopada. Podobnie jak w zeszłym roku, będzie to zarówno „Czerwone Świętomarcińskie”, jak również „Białe Świętomarcińskie”. Warto pamiętać, że św. Marcin, poza skojarzeniem z gęsiami, jest również patronem winiarzy. Poniżej przekazujemy kilka szczegółowych informacji na temat tegorocznych win, opracowanych przez współwłaściciela „Winnicy Srebrna Góra” Mirka Jaxę Kwiatkowskiego:
1. Czerwone Świętomarcińskie:Rondo 100%, Rondo (hybryda)- maceracja na zimno bez fermentacji (cel: wydobycie jak największej ilości świeżych lekkich aromatów czerwonych owoców; maliny, truskawki, czereśni oraz mała ekstrakcja tanin); fermentacja alkoholowa w temp. 22 st C., brak fermentacji jabłkowo-mlekowej (FJM); cechy charakterystyczne: frywolne i radosne.
2. Białe Świętomarcińskie: Solaris 66%, Siegerrebe 34%; Solaris (hybryda), fermentacja alkoholowa 16-18 st C, zostawiono nieco cukru resztkowego; daje winu strukturę, ciało, miłą kwasowość, cieple nuty jabłkowo-gruszkowo-kwiatowe. Siegerrebe, to czysta vitis vinifera – krzyżówka Gewürztraminera i Magdalenki Andegaweńskiej, fermentacja alkoholowa 16-18 st C; bomba zapachowa – daje winu aromaty z grupy terpenowej – zbliżone do Gewürztraminera czy Muscata; idealne do gęsi, np. w jabłkach.

W tym roku dodatkowo zostało przygotowane wiele atrakcji:
7 – 30 XI Serwowanie gęsiny w najlepszych polskich restauracjach
8 XI – Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy przepis na gęsinę i wybranie spośród Szefów Kuchni „Króla Gęsiny 2014/15” (podczas „Terra Madre – Slow Food Festival”)
8 XI – Debiut Cydru Świętomarcińskiego (Cydr Ignaców; podczas „Terra Madre – Slow Food Festival” oraz w „Krako Slow Wine, Lipowa 6F)
8-11 XI Festiwale gęsiny w Legionowie, Chmielniku, Kamyku koło Częstochowy, Szczecinie, w Swałowie pod Słupskiem oraz w Gęśniku na Kaszubach
9 XI – prezentacja i konkurs win Świętomarcińskich z Polski, Słowacji, Czech i Węgier – Krako Slow Wine, Lipowa 6F w Krakowie
10 XI – Wielkie Święto Wina Świętomarcinskiego z Winnicy Srebrna Góra i gęsiny w Starej Zajezdni na Kazimierzu w Krakowie

Wykaz wszystkich restauracji oraz ponad 150 autorskich przepisów na gęsinę można znaleźć na stronie akcji Gęsina na św. Marcina.

Szósta odsłona akcji Gęsina na św. Marcina, 6.0 out of 6 based on 111 rating

Twoja opinia

Dzisiejsze wydarzenia i promocje

    Właśnie w tym momencie aktualizujemy
    najciekawsze wydarzenia i promocje.
    Za chwile będziesz znów mógł je przeglądać,
    prosimy o cierpliwość.