Zdrowo i pomysłowo ? kuchnia wegańska

Chyba każdy słyszał o kuchni wegańskiej. W wielu restauracjach dania oznaczone są jako wegańskie, powstają nawet restauracje, które serwują tylko takie potrawy. Ale czym właściwie jest weganizm? Czy to tylko jakiś rodzaj diety, czy może cała filozofia życiowa? I czym się różni weganizm od wegetarianizmu?

Weganie, podobnie jak wegetarianie, nie jedzą oczywiście mięsa, gdyż wymaga to zabijania zwierząt. Jednak weganie uważają także, że niedopuszczalne są jakiekolwiek korzyści z wykorzystywania innych. Dlatego właśnie nie jedzą nabiału, jajek, a nawet miodu. Co więcej, nie używają wełny i jedwabiu, a nawet nie chodzą do zoo. Można by pomyśleć, że dieta wegańska nie jest zbyt zdrowa, bo przecież nabiał i jajka są bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne doszło do wniosku, że dieta wegańska może dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a w dodatku pozytywnie wpływa na zdrowie.

Podstawą diety wegańskiej są warzywa, owoce i zboża, szczególnie te z pełnego przemiału. Poza tym, spożywa się także grzyby, rośliny strączkowe oraz orzechy. Dlatego weganie bardzo często stołują się w restauracjach indyjskich, libańskich lub arabskich, gdyż tamtejsza kuchnia często opiera się na właśnie takich składnikach. Weganie dzięki swojej diecie wykazują się dużą pomysłowością ? potrafią upiec sernik z tofu, zrobić mleko z orzechów albo sos do makaronu na bazie śmietany sojowej. Restauracje coraz częściej posiadają w swoim menu dania, które są odpowiednie dla osób na diecie wegańskiej. Przykładowe potrawy to na przykład hummus, czyli pasta z ciecierzycy podawana z różnymi dodatkami, sejtan ? kotlet z mąki pszennej a?la schabowy lub wegańskie sajgonki.

Dieta wegańska jest więc, wbrew pozorom, bardzo różnorodna, a przepisy wymagają kreatywności, bo wiele składników, takich jak jajka czy mleko, które są dla większości czymś powszechnym, weganie muszą zastępować czymś innym. Trzeba jednak pamiętać, że dieta ta wykorzystuje produkty, które zawierają w sobie wiele witamin i składników odżywczych, dlatego nawet od czasu do czasu, dla własnego zdrowia, warto stać się weganinem.

Również warszawskie restauracje serwują potrawy odpowiednie dla wegan. Na przykład Loving Hut ? Orientalna Kuchnia Wegańska to restauracja w 100% wegańska ? można tam zjeść m.in. sejtana a?la kaczka lub zupę Bun Rieu Cua w wersji wegańskiej. W Restauracji Tel-Aviv Cafe+Deli skosztujemy doskonałego hummusu, w Biosfeerze spróbujemy specjałów, takich jak smażone warzywa z kostkami tofu w panierce lub kotleciki marchewkowo-słonecznikowe, a w restauracji Vega z szerokiego menu można wybrać na przykład zupę z czerwonej soczewicy lub wegańskie pierogi ze szpinakiem, pomidorami i oliwką.

Twoja opinia

Dzisiejsze wydarzenia i promocje

    Właśnie w tym momencie aktualizujemy
    najciekawsze wydarzenia i promocje.
    Za chwile będziesz znów mógł je przeglądać,
    prosimy o cierpliwość.