Babka makowa

Czas: powyżej 60 min
Koszty:tanie
Poziom trudności: średnie

Składniki:

Ciasto: 50 dag mąki, 5 dag drożdży, 2 jaja, 1 szkl. mleka, 7 dag masła, 15 dag cukru.

Masa makowa: 50 dag maku, 7 dag masła, 25 dag cukru, 2 jaja, 4 łyżki miodu, aromat migdałowy, po 5 dag: orzechów, migdałów, rodzynek, fig i smażonej skórki pomarańczowej.

Do dekoracji: różnokolorowa posypka, gotowa polewa czekoladowa.

Sposób wykonania:

1/3 mąki wsyp do miski, drożdże rozetrzyj z łyżką cukru i rozrób mlekiem. Wlej je potem do przygotowanej mąki i wymieszaj, po czym postaw w ciepłym miejscu, by urosły. W tym czasie ubij na parze jajo i żółtko z pozostałym cukrem i rozpuść masło. Gdy rozczyn zwiększy objętość, wsyp do niego resztę mąki, dodaj utarte jaja oraz masło, wyrób ciasto i odstaw je do wyrośnięcia.

Mak sparz, odcedź, trzykrotnie przekręć przez maszynkę. Włóż do garnka i wraz z masłem, cukrem i miodem podgrzewaj ok. 10 min. Pod koniec wsyp bakalie i podgrzewaj jeszcze 5 min., następnie przestudź. Do zimnej masy wlej aromat i 2 rozbełtane jaja. Dokładnie wymieszaj.

Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na grubość ok. 1 cm, przykryj masą makową, zwiń w ścisły rulon i łącząc dwa jego końce zrób wianuszek. Teraz przełóż do formy (z kominkiem) wysmarowanej tłuszczem i obsypanej mąką. Znów odstaw do wyrośnięcia. Gdy babka zwiększy objętość, posmaruj ją rozbełtanym białkiem z drugiego jaja, a następnie wstaw do umiarkowanie gorącego piekarnika i piecz ok. 50 min.

Udekoruj po wystudzeniu gotową polewą czekoladową, przygotowaną według przepisu na opakowaniu, oraz różnokolorową posypką.

Twoja opinia

Dzisiejsze wydarzenia i promocje

    Właśnie w tym momencie aktualizujemy
    najciekawsze wydarzenia i promocje.
    Za chwile będziesz znów mógł je przeglądać,
    prosimy o cierpliwość.